equinor | Polenergia

Aktualności

27-03-2024

Porozmawiajmy o morskich farmach wiatrowych. Spółki Equinor i Polenergia zorganizowały spotkanie dla mieszkańców Łeby i okolic

Jeszcze w tym roku w Łebie ruszy budowa bazy serwisowej do obsługi morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałyk III, w której pracę znajdzie około 100 specjalistów. O perspektywach zatrudnienia, pracach przy budowie bazy i morskich farm wiatrowych mówili przedstawiciele inwestorów na spotkaniu z mieszkańcami Łeby i okolic, 19 marca.

czytaj więcej

27-03-2024

Equinor i Polenergia z umowami na zaprojektowanie fundamentów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy na zaprojektowanie fundamentów dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III, rozwijanych przez obie firmy na Morzu Bałtyckim. Opracowanie dokumentacji projektowej dla lokalizacji obu morskich farm wiatrowych, w tym projektów wykonawczych fundamentów, zostało powierzone spółce Rambøll. Podpisane umowy to kolejny krok w realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

czytaj więcej

11-03-2024

Equinor i Polenergia na EDU OFFSHORE WIND w Gdańsku

Kolejna edycja Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND już za nami. Przez dwa dni nasze stoisko w gdańskim Amber Expo odwiedziły tysiące młodych ludzi, których zachęcaliśmy do budowania swojej kariery zawodowej w nowej branży morskiej energetyki wiatrowej.

czytaj więcej

28-02-2024

Equinor, Polenergia i Vissim wspólnie organizują warsztaty z koordynacji ruchu na Morzu Bałtyckim

Umiejętność właściwej reakcji w sytuacjach awaryjnych to jeden z najważniejszych elementów bezpiecznego funkcjonowania morskich farm wiatrowych. Equinor i Polenergia zorganizowały kolejną edycję warsztatów dla przedstawicieli sektora publicznego, administracji rządowej i samorządu.

czytaj więcej

19-02-2024

Equinor i Polenergia z umowami na fundamenty morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy z dostawcą fundamentów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Holenderska spółka SIF Netherlands B.V. wyprodukuje dla obu projektów 100 monopali. Monopale to kluczowe komponenty, niezbędne do realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiej transformacji energetycznej.

czytaj więcej

30-09-2021

Projmors doradcą w procesie uzyskania pozwoleń dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III

Spółki realizujące projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III podpisały umowę z Biurem Projektów Budownictwa Morskiego Projmors. Tym samym gdańska spółka została doradcą wspierającym uzyskanie Pozwolenia na Budowę dla obu projektów.

czytaj więcej

25-11-2022

Equinor o lokalnym łańcuchu dostaw na Konferencji Stron Porozumień Sektorowych

Wsparcie polskich firm i zwiększenie ich udziału w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoi sektor offshore w Polsce. Uczestnicy Konferencji Stron Porozumień Sektorowych, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mówili o dotychczasowych osiągnięciach, ale i o barierach, które branża musi pokonać.

czytaj więcej

17-03-2023

Equinor i Polenergia atrakcyjnymi pracodawcami dla młodych

Kilka tysięcy osób - studentów i uczniów szkół średnich - odwiedziło stoisko Equinora i Polenergii podczas pierwszych Targów Kariery EDU Offshore Wind, które odbyły się w Gdańsku 14-15 marca. To dobry prognostyk, świadczący o tym, że branża morskiej energetyki wiatrowej i nasze projekty Bałtyk mogą być dla nich atrakcyjnym miejscem pracy.

czytaj więcej

13-08-2021

Ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia Dialogu

Spółka MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz spółka MFW Bałtyk III sp. z o.o. informują o zamiarze przeprowadzenia dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług na potrzeby rozwijanych przez siebie projektów morskich farm wiatrowych.

czytaj więcej

15-12-2023

Spotkanie z mieszkańcami na temat morskich farm wiatrowych Bałtyk w Ustce

Equinor i Polenergia, spółki realizujące wspólne projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, zorganizowały dla mieszkańców spotkaniu informacyjnym, które odbyło się 6 grudnia między 17.00 a 19.30 w Urzędzie Miasta Ustka. Z okazji Mikołajek na najmłodszych uczestników czekał kącik zabaw edukacyjnych i słodki poczęstunek.

czytaj więcej

04-11-2020

Equinor i Polenergia łączą firmy łańcucha dostaw dla pierwszych polskich farm wiatrowych na Bałtyku

95 przedsiębiorców wzięło udział w spotkaniach zorganizowanych przez Equinor i Polenergię dla potencjalnych dostawców i firm zainteresowanych rozwojem morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

czytaj więcej

05-05-2021

Projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III z przyznanym prawem do wsparcia inwestycji

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał morskim projektom MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci.

czytaj więcej

15-11-2021

Ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia Dialogu

Spółka MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz spółka MFW Bałtyk III sp. z o.o. informują o zamiarze przeprowadzenia dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług na potrzeby rozwijanych przez siebie projektów morskich farm wiatrowych.

czytaj więcej

07-04-2023

Equinor i Polenergia szkolą służby ratownicze

Umiejętność właściwego reagowania w sytuacjach awaryjnych podczas budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych to podstawa ich bezpiecznego funkcjonowania. Na zaproszenie Equinor i Polenergii przedstawiciele sektora publicznego, administracji rządowej i samorządowej wzięli udział w innowacyjnych warsztatach symulujących wypadki na morzu.

czytaj więcej

21-03-2022

Ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia Dialogu

Spółka MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz spółka MFW Bałtyk III sp. z o.o. informują o zamiarze przeprowadzenia dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług na potrzeby rozwijanych przez siebie projektów morskich farm wiatrowych.

czytaj więcej

04-05-2022

Onshore + Offshore = Our Future

Jakie szanse niesie ze sobą rozwój morskiej energetyki wiatrowej? Z czego składa się farma na morzu? Jakie ścieżki zawodowe można wybrać i jakie kompetencje pomogą dołączyć do nowego sektora, wspierającego transformację energetyczną Polski? Odpowiedź na te i inne pytania poznała młodzież z gdańskich szkół średnich podczas warsztatów „Onshore + Offshore = Our Future” zorganizowanych przez Pracodawców Pomorza, którym patronował Equinor i Polenergia w ramach Drugiego Programu Flagowego „Akademia Kompetencji Morskich”.

czytaj więcej

20-10-2022

Razem wspieramy Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej

Grupa Polenergia wspólnie z Equinor oraz Gminą Miejską Rumia i Rumia Invest Park podpisały List Intencyjny w sprawie wyrażenia woli podjęcia współpracy w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Strony deklarują chęć wzmocnienia rynku pracy niezbędnego do efektywnego rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.

czytaj więcej

15-02-2024

Wielki finał konkursu Equinor i Polenergii o morskiej energetyce wiatrowej

Prawie 120 prac na temat morskiej energetyki wiatrowej powstało w ramach konkursu artystycznego zorganizowanego przez Equinor i Polenergię. Konkurs był zwieńczeniem akcji edukacyjnej „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie”, w której wzięło udział prawie 1500 uczniów i uczennic z sześciu szkół podstawowych w regionie słupskim. Finał konkursu z nagrodami odbył się w Lądowisku Kultury w Redzikowie koło Słupska.

czytaj więcej

01-08-2022

Morska Energetyka Wiatrowa na Święcie Łeby

Equinor i Polenergia wspólnie z Łebą świętowały 665-lecie nadania praw miejskich. Mieszkańcy oraz turyści mogli odwiedzić nasze stoisko i zadać pytania dotyczące morskich farm wiatrowych. Jedną z licznych atrakcji była możliwość przygotowania pysznego koktajlu w blenderze zasilanym ekologicznym energorowerem.

czytaj więcej

30-03-2023

Usteckie spotkanie z mieszkańcami na temat projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III

O korzyści dla Pomorza, zakończone badania dna morskiego, działania związane z ochroną środowiska i możliwości edukacji w rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej pytali mieszkańcy Ustki podczas spotkania z przedstawicielami firm Equinor i Polenergia. Było to kolejne spotkanie w ramach dialogu prowadzonego przez spółki z lokalną społecznością.

czytaj więcej

18-11-2022

Przedstawiciele Polenergii i Equinora o największych szansach i wyzwaniach offshore

Budowanie społecznej świadomości, szerzenie wiedzy wśród firm mogących dołączyć do polskiego łańcucha, wpływ otoczenia legislacyjnego na ekonomikę projektów offshore, to tylko niektóre z tematów poruszanych na konferencji Offshore Wind Poland 2022 zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

czytaj więcej

25-10-2023

Equinor i Polenergia zakontraktowały kable dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla budowanych wspólnie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW. To kolejne komponenty niezbędne do realizacji kluczowych inwestycji dla polskiej transformacji energetycznej.

czytaj więcej

22-02-2022

Equinor i Polenergia wybrały dostawcę turbin dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III 

Siemens Gamesa preferowanym dostawcą turbin wiatrowych dla dwóch bałtyckich projektów realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię. Podpisana umowa przewiduje dostarczenie dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III nowoczesnych morskich turbin z napędem bezpośrednim SG 14-236 DD o imponującej mocy nawet 15 MW. Tym samym Polenergia i Equinor jako pierwsze spośród firm realizujących projekty morskich farm wiatrowych w Polsce wybrały swojego dostawcę generatorów.

czytaj więcej

21-07-2023

Ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia Dialogu

Spółka MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz spółka MFW Bałtyk III sp. z o.o. informują o zamiarze przeprowadzenia dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług na potrzeby rozwijanych przez siebie projektów morskich farm wiatrowych (odpowiednio – MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, dalej: “Projekty”). Szczegółowe informacje na temat Projektów znajdują się w Planach Łańcucha Dostaw publikowanych na stronie internetowej URE.

czytaj więcej

09-01-2024

Rok 2024 przyniesie ważne decyzje dla morskich farm wiatrowych Bałtyk

Pozwolenie na budowę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III oraz przygotowanie projektu farmy Bałtyk I do aukcji – to najważniejsze kamienie milowe, których w 2024 roku spodziewają się Equinor i Polenergia. Ostatnie 12 miesięcy znacznie przybliżyły realizację projektów Bałtyk. Trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 3 GW zasilą odnawialną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.

czytaj więcej

12-02-2020

Wind Europe - raport dotyczący morskiej energetyki wiatrowej 06-02-2020

Istniejące farmy wiatrowe na morzu mają silną pozycję jako źródło energii w Europie, ich łączna moc wytwórcza wynosi 20 GW. Europa posiada pięciokrotnie większy potencjał, szacowany na 50 - 90 GW z nowych projektów do 2030 roku.

czytaj więcej

16-03-2021

MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III podpisały aneksy do umów z PSE

Spółki MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III podpisały z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi aneksy do umów o przyłączenie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).

czytaj więcej

28-10-2022

Złap dużą rybę!

Kilkadziesiąt tysięcy specjalistów znajdzie zatrudnienie przy projektach morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Podczas Dnia Kariery Offshore 2022 Catch the big fish! pracodawcy, którzy szukają wykwalifikowanych kadr, zaprezentowali studentom szeroki wachlarz zawodowych możliwości. Stoisko Polenergii i Equinora odwiedziło kilkaset osób zainteresowanych karierą w offshore.

czytaj więcej

31-08-2022

Ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia Dialogu

Spółka MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz spółka MFW Bałtyk III sp. z o.o. informują o zamiarze przeprowadzenia dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług na potrzeby rozwijanych przez siebie projektów morskich farm wiatrowych (odpowiednio – MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, dalej: “Projekty”), zgodnie z art. 46 Ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych ("Dialog").

czytaj więcej

12-01-2023

Morskie elektrownie Polenergii i Equinora szansą rozwoju lokalnych firm

Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Polenergii, Equinora i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.

czytaj więcej

16-10-2023

Ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia Dialogu

Spółka MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz spółka MFW Bałtyk III sp. z o.o. informują o zamiarze przeprowadzenia dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług na potrzeby rozwijanych przez siebie projektów morskich farm wiatrowych (odpowiednio – MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, dalej: “Projekty”), zgodnie z art. 46 Ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych ("Dialog"). Szczegółowe informacje na temat Projektów znajdują się w Planach Łańcucha Dostaw publikowanych na stronie internetowej URE.

czytaj więcej

29-11-2023

Equinor i Polenergia razem budują i razem edukują

Prawie półtora tysiąca dzieci z sześciu szkół podstawowych w regionie słupskim bierze udział w projekcie edukacyjnym „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie”. Organizatorzy - Equinor i Polenergia - zaplanowali w szkołach interaktywne zajęcia i konkurs artystyczny z atrakcyjnymi nagrodami.

czytaj więcej

12-02-2020

Equinor i Polenergia rozpoczynają współpracę z Politechniką Gdańską 08-11-2019

Equinor i Polenergia nawiązały współpracę z Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, który jako jedyny w Polsce kształci przyszłe kadry sektora morskiej energetyki wiatrowej.

czytaj więcej

15-02-2021

Wirtualna wystawa projektu MFW Bałtyk III

Equinor i Polenergia zapraszają do odwiedzenia pierwszej w Polsce wirtualnej wystawy poświęconej farmom wiatrowym na Morzu Bałtyckim.

czytaj więcej

16-11-2022

Polenergia i Equinor na konferencji Offshore Wind Poland

Jak najlepiej wykorzystać polski potencjał Bałtyku? Czy budowa farm wiatrowych wciąż się opłaca? Jakie są największe wyzwania w budowie łańcucha dostaw w Polsce? Już 16-17 listopada przedstawiciele Polenergii i Equinora wezmą udział w konferencji Offshore Wind Poland w Warszawie. Będzie to doskonała okazja, by bliżej poznać wspólne przedsięwzięcie obu spółek, czyli najbardziej zaawansowane projekty farm wiatrowych realizowane na polskim Bałtyku.

czytaj więcej

02-12-2022

Dzień Dostawcy WTG

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, to wielka szansa dla polskich firm na zaangażowanie się w łańcuch dostaw. Chciałbyś, aby Twoja firma wzięła udział w tym wielkim projekcie? Zarezerwuj swój czas i przyjdź na spotkanie dla potencjalnych dostawców i podwykonawców, które odbędzie się 11 stycznia 2023 roku o godz. 9.00 w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER ul. Lęborska 3b.

czytaj więcej

03-07-2023

Rośnie liczba polskich firm, które chcą budować morskie farmy wiatrowe na Bałtyku

– Polskie firmy są niezwykle istotnym ogniwem w naszym łańcuchu dostawców. Chcemy, aby takich ogniw było w nim jak najwięcej – mówią przedstawiciele spółek Equinor i Polenergia. Inwestorzy, którzy wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku, zorganizowali dla krajowych przedsiębiorców Dzień Dostawcy. Na wydarzeniu, które odbyło się w Światowy Dzień Wiatru w Łodzi, pojawiło się około 200 przedstawicieli polskich firm.

czytaj więcej

27-08-2021

Dokumenty dodatkowe - ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia Dialogu

W nawiązaniu do Ogłoszenia o zamiarze przeprowadzenia Dialogu z dn. 13.08.2021 oraz harmonogramem Dialogu, przekazujemy w załączeniu Dokumenty Dodatkowe. Zgłoszenia należy składać za pośrednictwem interaktywnego Formularza Zgłoszeniowego.

czytaj więcej

09-05-2023

Zapraszamy polskich przedsiębiorców na Dzień Dostawcy z Hitachi Energy

Equinor wraz z Polenergią organizują kolejne spotkanie dla przyszłych dostawców komponentów i usług dla swoich projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. W wydarzeniu weźmie udział główny dostawca i wykonawca części elektroenergetycznej obu farm - Hitachi Energy, który poszukuje potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostawców w offshore wind.

czytaj więcej

03-07-2023

W Łebie ruszyło pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych

“Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk” rozpoczęło swoją działalność w Łebie. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskiego Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych oraz działacze lokalnych organizacji.

czytaj więcej