equinor | Polenergia

Złap dużą rybę!

Kilkadziesiąt tysięcy specjalistów znajdzie zatrudnienie przy projektach morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Podczas Dnia Kariery Offshore 2022 Catch the big fish! pracodawcy, którzy szukają wykwalifikowanych kadr, zaprezentowali studentom szeroki wachlarz zawodowych możliwości. Stoisko Polenergii i Equinora odwiedziło kilkaset osób zainteresowanych karierą w offshore.

W pierwszej edycji Dnia Kariery OFFSHORE 2022, który odbył się na Politechnice Gdańskiej, wzięło udział kilkanaście firm działających w branży morskiej energetyki wiatrowej. Ich stoiska odwiedziło kilkuset studentów, absolwentów i uczniów szkół średnich zainteresowanych pracą w rozwijającej się branży. Mogli bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami firm, pogłębić swoją wiedzę na temat oczekiwań rynku pracy, a także wziąć udział w warsztatach z zakresu doradztwa zawodowego czy procesu rekrutacji. Polenergia i Equinor wykorzystały również gogle VR, by zabrać uczestników w wirtualną podróż nad morze, gdzie mogli z bliska przyjrzeć się funkcjonowaniu farm wiatrowych. 

- Morska energetyka wiatrowa to szansa nie tylko na transformację energetyczną Polski, ale także na nowe miejsca pracy. Rozwijająca się w Polsce branża morskiej energetyki wiatrowej będzie potrzebować kilkadziesiąt tysięcy wykwalifikowanych pracowników o różnych specjalizacjach. Personel będzie potrzebny nie tylko w fazie budowy, ale także do obsługi oraz serwisowania turbin wiatrowych na Bałtyku przez cały okres eksploatacji farm wiatrowych. Tworzenie miejsc pracy to kluczowy sposób, aby nasze projekty tworzyły trwałe korzyści ekonomiczne w lokalnej społeczności – mówi Michał Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor Polska.

Już w 2019 roku Polenergia i Equinor rozpoczęły współpracę z Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, który kształci przyszłych pracowników sektora morskiej energetyki wiatrowej. Eksperci z obu spółek prowadzili zajęcia ze studentami studiów podyplomowych, przekazując im praktyczną wiedzę na temat rozwoju projektów energetycznych na Bałtyku.

- Cieszy nas tak duże zainteresowanie młodych ludzi karierą w sektorze offshore. Budowa odpowiednich kadr to jeden z głównych warunków powodzenia naszych inwestycji. Projekty morskich farmy wiatrowych stwarzają duże możliwości rozwoju umiejętności w wielu kierunkach. Potrzebni będą specjaliści w wielu dziedzinach: od projektowania konstrukcji morskich i hydrotechnicznych oraz zarządzania projektem, przez prawo ochrony środowiska, prawo morskie, bezpieczeństwa i higieny pracy do produkcyjnych i usługowych – wyjaśnia Maciej Stryjecki, Dyrektor ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej w Grupie Polenergia. 

Organizatorami Dnia Kariery OFFSHORE 2022 Catch the big fish! były Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej, Pracodawcy Pomorza, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG oraz Biuro Karier i Absolwentów PG.