equinor | Polenergia

Equinor i Polenergia atrakcyjnymi pracodawcami dla młodych

Kilka tysięcy osób - studentów i uczniów szkół średnich - odwiedziło stoisko Equinora i Polenergii podczas pierwszych Targów Kariery EDU Offshore Wind, które odbyły się w Gdańsku 14-15 marca. To dobry prognostyk, świadczący o tym, że branża morskiej energetyki wiatrowej i nasze projekty Bałtyk mogą być dla nich atrakcyjnym miejscem pracy.

EDU Offshore Wind to pierwsze tak duże i kompleksowe wydarzenie edukacyjne w Polsce. Przez dwa dni centrum wystawiennicze AmberExpo odwiedziło ponad 5000 uczniów z około 100 szkół średnich, a także ich rodzice, studenci, absolwenci oraz osoby poszukujące możliwości zmiany zawodu. Wszyscy zainteresowani mogli spotkać się z ponad 70 firmami i instytucjami z sektora morskiej energetyki wiatrowej i nawiązać kontakt z przyszłymi pracodawcami, m.in. z Equinorem i Polenergią. Spółki wspólnie realizują na Bałtyku trzy projekty farm wiatrowych o mocy 3 GW i już teraz poszukują specjalistów do ich obsługi.  Rozwijająca się w Polsce branża morskiej energetyki wiatrowej będzie wkrótce potrzebowała kilkadziesiąt tysięcy wykwalifikowanych pracowników. Tylko inwestycje Equinora i Polenergii dadzą zatrudnienie około 10 tysiącom osób przez cały okres działania farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. 

Rozwój nowego sektora to szanse na nowe miejsca pracy, ale też wyzwania związane z koniecznością wykształcenia specjalistów do pracy w branży offshore.  Już teraz należy myśleć nie tylko o inżynierach potrzebnych w fazie budowy farm wiatrowych na morzu, ale także o technikach dbających o ich serwisowanie w fazie operacyjnej. Takich ekspertów Equinor i Polenergia będą potrzebować do bazy serwisowo-obsługowej w Łebie. Zatrudnienie znajdzie tam nawet 100 specjalistów. Do pracy w bazie serwisowej dla morskich farm wiatrowych poszukiwani będą zarówno pracownicy biurowi (20 osób), jak i specjaliści wypływający w morze (ok. 80 osób). Dla tej drugiej grupy kusząca może okazać się praca w systemie zmianowym, zakładająca dwutygodniowy odpoczynek po 14-dniowej zmianie.  

 

Podczas dwóch dni EDU Offshore Wind na stoisku Equinora i Polenergii młodzi ludzie mogli bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami firm, pogłębić swoją wiedzę na temat oczekiwań rynku pracy, procesu rekrutacji, pożądanych kompetencji, a także wziąć udział w konkursie wiedzy i wygrać eko gadżety.

-  Cieszy nas tak ogromne zainteresowanie młodych ludzi karierą w branży morskiej energetyki wiatrowej. Postrzegają ją jako perspektywiczne, atrakcyjne miejsce pracy, umożliwiające rozwój oraz dostęp do wiedzy i innowacyjnych technologii. Cieszy tym bardziej, gdyż budowa odpowiednich kadr to jeden z głównych warunków powodzenia naszych inwestycji.  Personel będzie potrzebny nie tylko w fazie budowy, ale także do obsługi oraz serwisowania turbin na Bałtyku przez cały okres eksploatacji farm wiatrowych - mówi Maciej Stryjecki, dyrektor Departamentu Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polenergii.

Branża będzie potrzebowała specjalistów w bardzo wielu dziedzinach: od projektowania konstrukcji morskich i hydrotechnicznych oraz zarządzania projektem, przez prawo ochrony środowiska, prawo morskie, bezpieczeństwa i higieny pracy do produkcyjnych i usługowych.

Potrzebujemy prawie wszystkich, którzy lubią pracować i rozwijać swoje kompetencje, bo budowa morskich farm wiatrowych to bardzo interdyscyplinarne przedsięwzięcie. Ważne jest specjalistyczne lub techniczne wykształcenie. Brak doświadczenia nie odbiera szans na pracę – przekonywał Michał Sękal z Equinora podczas debaty oxfordzkiej, w której jej uczestnicy mieli się spierać o to, czy offshore wind jest już atrakcyjnym miejscem pracy dla absolwentów. Sporu jednak nie było, gdyż wszyscy, zarówno paneliści, jak i publiczność, odpowiedzieli twierdząco.

- Potrzebujemy ludzi, którzy chcą zmieniać świat na lepszy. Potrzeba nam tej dobrej energii młodych ludzi. Będziemy rozwijać nasze własne inicjatywy edukacyjne, ale będziemy także zobowiązywać naszych głównych dostawców komponentów i usług, aby włączali się w szkolenia i programy stażowe dla absolwentów. Świetnie robią to już od lat Siemens Gamesa czy Hitachi – podsumował Maciej Stryjecki, który prowadził debatę.

Podczas panelu o inicjatywach edukacyjnych wszystkich deweloperów morskiej energetyki wiatrowej w Polsce Magdalena Klera-Nowopolska z Polenergii i Marcin Wiśniewski z Equinora mówili o znaczeniu budowania świadomości społecznej i zainteresowania sektorem offshore wind, by przyciągać młodych ludzi wiążących swoją przyszłość zawodową z sektorem morskiej energetyki wiatrowej. - Musimy to robić odpowiednio wcześnie, by za kilka lat, kiedy energia z morskich elektrowni będzie już płynąć z Bałtyku do polskiej sieci, mieć już wykształcone kadry specjalistów w swoich dziedzinach. Dlatego tak istotne są podejmowane przez nas akcje edukacyjne – podkreślili.  

Equinor i Polenergia od kilku lat angażują się w działania podnoszenia kwalifikacji i kompetencji zawodowych niezbędnych do budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Jednym z nich jest ich autorski Program Flagowy Akademia Kompetencji Morskich, a w jego ramach m.in.:

  • Współpraca z Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, który kształci przyszłych pracowników sektora offshore wind.
  • Współpraca z Pomorskim Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, powołanym przez samorządy lokalne z Pomorza oraz Rumia Invest Park. Centrum ma być miejscem praktycznej nauki zawodu dla uczniów z całego województwa. 
  • Seria zajęć z doradztwa zawodowego i morskiej energetyki wiatrowej dla 650 uczniów szkół podstawowych w Rumii.
  • Udział w wydarzeniach edukacyjnych, m.in. w Dniu Kariery OFFSHORE 2022 na Politechnice Gdańskiej, na którym przedstawiciele spółek spotkali się ze studentami i uczniami, opowiadając im o swojej działalności oraz o przyszłych ofertach pracy. 
  • Udział w warsztatach „Onshore + Offshore = Our Future” zorganizowanym przez Pracodawców Pomorza dla uczniów Szkoły Okrętowej i Technicznej Conradinum, Zespołu Szkół Energetycznych oraz Zespołu Szkół Morskich. Przedstawiciele spółek opowiadali m.in., jak można kształtować współpracę z interesariuszami oraz realizować projekty w oparciu o ideę koegzystencji, jakie są możliwe ścieżki kariery i profile zawodowe w różnych obszarach kompetencyjnych, które są kluczowe dla rozwoju nowej branży w Polsce i jakie szanse niesie ze sobą rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

EDU Offshore Wind - zorganizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie, Rumia Invest Park, Co-Made oraz Fundację Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej - odbyły się pod patronatem Samorządu Województwa Pomorskiego i miasta Gdańska. Inicjatorami wydarzenia były Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku oraz Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.